Systemy PV są aktualnie odmieniane przez wszystkie przypadki. W tych dyskusjach stosunkowo niewiele czasu poświęca się różnym sposobom łączenia paneli do dachu, gruntu lub elewacji. Sprawdźmy zatem, jakie sposoby na mocowanie paneli fotowoltaicznych są najczęściej stosowane i skąd bierze się ich popularność.

Mocowanie paneli fotowoltaicznych: uchwyt ma znaczenie

Decydując się na inwestycje w system PV, inwestor kalkuluje, jak długi będzie okres zwrotu. To, po jakim czasie koszty wykonania fotowoltaiki zrównają się z poziomem oszczędności wygenerowanym przez instalację, zależy od kilku czynników (np. pogody, wydajności instalacji i jej rozmiarów). Z reguły czas zwrotu określa się w latach. Jednocześnie żywotność samych paneli (niezależnie od spadku ich wydajności z każdym rokiem) szacuje się na ok. 20-30 lat. Innymi słowy, inwestycja w fotowoltaikę to decyzja długodystansowa. W tym czasie same elementy mocowania paneli fotowoltaicznych będą notorycznie poddawane kapryśnym warunkom atmosferycznym: mrozom, intensywnemu promieniowaniu UV, wiatrom, opadom śniegu, gradu czy deszczu. Będą też miały stałą styczność z pierwiastkami krążącymi w atmosferze. Dlatego właśnie tak istotne jest, by uchwyty były wykonane z tworzyw najwyższej jakości, które mogą zapewniać panelom stabilne mocowanie na lata. Niewielkie odkształcenie się nawet jednego uchwytu może spowodować zmianę konta nachylania ogniw, co obniży ich wydajność.

Wszystkie elementy tworzące system mocowania paneli fotowoltaicznych powinny być wykonane z najtrwalszych komponentów, odpornych na promieniowanie UV, minusowe temperatury i korozję. Najczęściej te podzespoły tworzy się z aluminium, stali nierdzewnej, stali powlekanej dodatkową powłoką zapobiegającą korozji (np. Magnelis).

Sposoby mocowania paneli fotowoltaicznych na dachu

Najczęstszym miejscem montażu paneli PV jest dach budynku, co wynika przede wszystkim z oszczędności miejsca na działce. To, jaki sposób mocowania będzie w tym przypadku najbardziej optymalny zależy od rodzaju poszycia dachowego i jego skosu. System mocowania paneli fotowoltaicznych na dachu prostym może wykorzystywać np. konstrukcje klejone lub zgrzewane, stelaże w kształcie ekierki z balastem lub modele inwazyjne – kotwione w poszyciu. W przypadku dachów skośnych wiele zależy od materiału, z którego został wykończony dach. Tutaj metody nieinwazyjne nie wchodzą w rachubę. Innych łączników będzie się używało w przypadku blachodachówki, innych do blachy trapezowej, innych do blachy na rąbek, innych do dachówki ceramicznej, innych do karpiówki, a jeszcze innych do dachówki bitumicznej. Analiza każdego rozwiązania wprowadziłaby nas w zbędne szczegóły techniczne. Zostawmy je specjalistom. To właśnie do nich należy odpowiedź na pytanie, jak mocować panele fotowoltaiczne w konkretnym przypadku. Inwestorzy indywidualni powinni natomiast zdawać sobie sprawę, że różne dachy wymagają różnych metod mocowania, a jeśli na swojej drodze spotkamy sprzedawcę reklamującego nam uniwersalne łączniki, to przy jego ofercie powinna nam się zapalić lampka ostrzegawcza.

System mocowania paneli fotowoltaicznych na gruncie

Alternatywą dla dachu jest wybudowanie stelażu z fotowoltaiką na ziemi. Wymaga to nieco większej działki, ale nie narusza konstrukcji dachu i ułatwia przeglądy eksploatacyjne. Jak instalować moduły PV na ziemi? W gruncie rzeczy najwięcej do powiedzenia ma grunt, na którym chcemy mocować stelaże, do których następnie będą przytwierdzone panele. Stelaż może być wbijany w ziemię za pomocą kafara (dla większej stabilizacji można je dodatkowo zabetonować) lub montowany na wkręconych w glebę spornikach. Alternatywnym rozwiązaniem jest konstrukcja balastowa. W tej ostatniej wersji stelaż nie wchodzi w ziemię, a jest mocowany do betonowych płoz (balastów), które zapobiegają jego przesuwaniu się. Fotowoltaiczne konstrukcje wolnostojące (a więc te montowane na ziemi) mogą mieć różne formy: moduły pionowe i poziome, moduły jednorzędowe i wielorzędowe, moduły wschód-zachód. System mocowania paneli fotowoltaicznych na gruncie daje więc spore możliwości aranżacyjne i można go rozbudowywać. Montowanie fotowoltaiki na gruncie sprawdza się też w przypadkach, gdy poszycie dachu jest kiepskiej jakości, a ingerencja za pomocą kotw czy śrub mogłaby ten stan jeszcze pogorszyć.