Dach nie jest jedynym miejscem docelowym dla instalowania paneli fotowoltaicznych. W dzisiejszym artykule sprawdzamy, w jakich sytuacjach konstrukcja naziemna jest lepszym rozwiązaniem, a także analizujemy, jakimi parametrami powinien cechować się dobry stelaż naziemny do paneli fotowoltaicznych.
Jeśli planujesz budowę gruntowej instalacji PV, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Zapraszamy do lektury!
Montaż fotowoltaiki na ziemi – kiedy się opłaca?
Mocowanie na dachu paneli słonecznych jest pierwszym skojarzeniem dla wielu osób, szczególnie tych, które nigdy nie zastanawiały się nad budową własnej elektrowni słonecznej. Kiedy nieco bardziej zagłębimy się w temat i przeanalizujemy różne opcje, okaże się, że dach nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem dla modułów odbierających promienie słoneczne. Istnieje kilka sytuacji, w których panele montowane na budynku nie będą dobrym pomysłem.
Mała powierzchnia dachu – niektóre poszycia dachowe są po prostu zbyt małe, by umieścić na nich taką ilość paneli, która wygeneruje odpowiednio dużą ilość prądu. Z taką sytuacją często mamy do czynienia w przypadku fabryk i innych obiektów produkcyjnych czy logistycznych. Jest ona spowodowana ogromnym popytem na energię potrzebną do zasilenia maszyn zgromadzonych w hali produkcyjnej. Dlatego właściciele takich obiektów częściej decydują się na znacznie bardziej wydajne rozwiązanie, jakim jest konstrukcja naziemna do paneli fotowoltaicznych.
Zacieniony budynek – przypadek małej powierzchni dachu może też dotyczyć budynków jednorodzinnych (szczególnie, jeśli mówimy o niewielkich konstrukcjach, np. domach na zgłoszenie, w których prąd jest źródłem energii i ogrzewania), jednak ich właściciele, częściej mierzą się z innym wyzwaniem, a mianowicie zadrzewieniem działki. Mieszkanie w otoczeniu wysokich drzew ma z pewnością swój nieodparty urok, ale nie jest przydatne z punktu widzenia fotowoltaiki. W niektórych przypadkach wycięcie drzew może być niemożliwe z uwagi na zapisy w planie miejscowego zagospodarowania przestrzennego lub gminne ustalenia w kwestii ochrony środowiska.
Dach w kiepskim stanie – przeciwwskazaniem do instalowania paneli na dachu jest też nieodpowiedni stan poszycia, np. jego nieszczelność. Jeśli dach wymaga remontu nie powinniśmy przed jego wykonaniem mocować paneli fotowoltaicznych. Taki dach może nie utrzymać obciążenia instalacją solarną. Dla bezpieczeństwa i opłacalności ekonomicznej warto najpierw przeprowadzić remont lub zdecydować się na konstrukcję naziemną.
Północna orientacja budowli – niektóre budynki są zdyskwalifikowane jako baza instalacji PV z uwagi na ich ukierunkowanie. Jeśli Twój dach ma orientację północną, konstrukcja naziemna będzie tu znacznie lepszym rozwiązaniem.
Stelaż naziemny do fotowoltaiki – zalety
W miarę rozwoju infrastruktury fotowoltaicznej w naszym kraju i rosnącej świadomości prosumentów nt. walorów energii solarnej coraz więcej osób decyduje się właśnie na stelaż naziemny. Fotowoltaika montowana na gruncie, w żaden sposób nie ustępuje swojej dachowej wersji, a w niektórych przypadkach może ją przewyższać. Przede wszystkim konstrukcja naziemna daje inwestorowi i projektantowi ogromną elastyczność. Odpowiednio duża działka oferuje spore możliwości, jeśli chodzi o orientację stelażu z panelami i odpowiedni kąt nachylenia paneli. Moduły z łatwością można skierować w dowolnym kierunku świata lub zdecydować się na system nadążny, i w ten sposób optymalizować uzysk energii. Inna sprawa to wielkość elektrowni. W większości przypadków na ziemi można z łatwością postawić więcej paneli niż na dachu, a przez to zwiększyć generowaną moc i z powodzeniem zaspokoić cały popyt na energię w gospodarstwie domowym czy przedsiębiorstwie. W grę wchodzi też ważny aspekt techniczny, a mianowicie przewiewność paneli. Instalatorzy powinni dbać o zapewnienie odpowiedniej dylatacji pomiędzy taflą modułu a warstwą poszycia. Z reguły chodzi o odległość ok. 10 cm, choć ta wartość może się różnić dla różnych modeli paneli. Zapewnienie odpowiedniej przestrzeni pod modułem redukuje ryzyko przegrzania i podnosi efektywność działania panelu przez stymulowanie przewiewu między dachem a panelem. O utrzymanie cyrkulacji nie muszą się natomiast martwić osoby, stawiające moduły na stelażu. Naziemne konstrukcje fotowoltaiczne mają bowiem wyższy poziom naturalnego chłodzenia, co podnosi ich wydajność. Są także łatwo dostępne do serwisowania, czyszczenia czy usuwania awarii.
Konstrukcja naziemna do paneli fotowoltaicznych – wyzwania
Z powyższej analizy jawi nam się spory potencjał montowania fotowoltaiki na gruncie. Jak każde inne rozwiązanie, ten rodzaj instalacji ma też pewne ograniczenia. Mowa tu przede wszystkim o sytuacji, w której inwestor dysponuje zbyt małą działką, a budowa ewentualnej instalacji naziemnej PV pozbawia go marzeń o postawieniu garażu (tu rozwiązaniem jest wiata fotowoltaiczna), oczka wodnego lub szklarni. Inna sprawa, że stelaże z panelami w bezpośrednim sąsiedztwie domu mogą budzić mieszane uczucia estetyczne. Pod uwagę należy wziąć też kwestię bezpieczeństwa – tego typu konstrukcje najlepiej sprawdzą się na działkach, na których nie ma zwierząt hodowlanych i małych dzieci. Inna sprawa, że konstrukcja fotowoltaiczna naziemna może okazać się nieco droższa niż dachowa.
Konstrukcja naziemna do fotowoltaiki – jaką podstawę wybrać?
Duże znaczenie w przypadku instalacji naziemnej pełni stelaż. Dobra konstrukcja zapewnia stabilność na dekady, a tym samym redukuje ryzyko awaryjności całej instalacji. Amiston od lat produkuje konstrukcje fotowoltaiczne zdające egzamin w każdych warunkach. Z naszej oferty korzystają zarówno inwestorzy instytucjonalni, np. firmy budujące farmy fotowoltaiczne, jak i prywatni prosumenci. W ręce klientów oddajemy stelaże zrobione ze stali konstrukcyjnej S350 o podwyższonej wytrzymałości i dodatkowo wzmocnione powłoką antykorozyjną Magnelis®. W ofercie posiadamy podpory pozwalające montować panele ustawione pionowo lub poziomo, modele jedno-, dwu-, trzy-, cztero-, pięcio- i sześciorzędowe, a także stelaże typu wschód-zachód. Nasze konstrukcje można wbijać do gruntu, betonować w ziemi lub montować na stelażu z płozami obciążonymi balastem. Na stabilnych gruntach można wykorzystać konstrukcję jednopodporową, a w innych wypadkach zaleca się rozwiązania dwupodporowe. Zadbaliśmy o to, by nasze stelaże dawały możliwość montażu każdej wielkości i rodzaju paneli słonecznych, a także by miały możliwość mocowania falownika. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o sprawdzonych naziemnych konstrukcjach fotowoltaicznych, zapraszamy do rozmowy z doradcą firmy Amiston.